Kurumsal

KURUCUMUZ

Ne oldum demeyeceksin; Ne olacağım diyeceksin. Hayaller kuracak, o hayallerin peşinden gidecek,
daima yeni ekmek tekneleri kuracaksın.

Grubumuzun temellerini atan Mehmet Zorlu, 1919 yılında, dokumalarıyla ünlü Denizli’nin Babadağ ilçesinde dünyaya geldi. Rüştiye eğitimini tamamladıktan sonra, tekstilin yüzyıllardır tek geçim kaynağı olduğu Babadağ’da, aile mesleği olan dokumacılığa başladı.

Hayatları dokuma tezgâhının başında geçen diğer Babadağlılar gibi, Mehmet Zorlu ve eşi Saide Hanım da evlerine zor sığdırdıkları dokuma tezgâhının başından ayrılmıyordu.

Oğulları Zeki ve Ahmet de, çocukluklarının geçtiği 1950’lerde, babalarının en büyük yardımcısıydı.

Her iki kardeşin de çocukluk anılarının arka planında, evde gece gündüz, anne ve babanın nöbetleşe çalıştığı, neredeyse hiç durmadan işleyen o tezgâhın sesi vardı. Henüz 4-5 yaşlarındayken iplik yumaklarıyla oynayan kardeşler, ilkokul yıllarında usta birer dokumacı olup çıkmıştı.

Bugün, Türkiye’nin en büyük holdinglerinden biri olan Zorlu’nun temeli; işte o küçük evde, Mehmet Zorlu tarafından atıldı. 1953 yılında Babadağ’da kurulan Yükselen Kolektif Şirketi ile dokumacılığın yanına ticaret de eklendi.

Ticarette dürüstlük ve kaliteyi ilke edinen Mehmet Zorlu ve kardeşi, Anadolu’yu gezip, kendi ürünlerinin yanı sıra ilçede üretilen diğer çarşafları da satıyordu. Yıllar sonra Ahmet Zorlu’nun ısrarıyla açılan Trabzon’daki mağaza, ailenin iş yaşamında ikinci bir dönüm noktası oldu.

Dokumacılık gibi, ticareti de babalarından öğrenen Zorlu kardeşler,
“Hayata dair ne varsa, ilk bilgileri babamızdan aldık” diyor.

Ahmet Zorlu, “Babamızın bize bıraktığı miras ‘Güven’di; nereye gitsek o güven de bizi izliyor, kimden mal alsak ya da satsak, ‘Onlar Mehmet Zorlu’nun oğulları, güvenilir insanlardır.’ deniyordu. Bu nedenle ben, yağmur yolları kapattığında herkes geri dönerken, sırtımda kırk kiloluk çuvalları bir araçtan bir araca aktardım ki, müşteriye verdiğim sözü yerine getirebileyim.” sözleriyle, babasından kalan en önemli mirası anlatıyor.

Oğulları ticaretten sanayiciliğe atılırken sürekli yanlarında olan, işlerine karışmadan, sohbet eder gibi nasihatlerde bulunan, görüşlerini paylaşan Mehmet Zorlu, ömrünün sonuna kadar doğduğu topraklarda yaşadı ve Babadağlıların “Mehmet Baba”sı oldu.

Oğulları ticaretten sanayiciliğe atılırken sürekli yanlarında olan, işlerine karışmadan, sohbet eder gibi nasihatlerde bulunan, görüşlerini paylaşan Mehmet Zorlu, ömrünün sonuna kadar doğduğu topraklarda yaşadı ve Babadağlıların “Mehmet Baba”sı oldu.

Hayal etmek, çalışmak ve dürüstlükten asla vazgeçmeyen Hacı Mehmet Zorlu, hayatı boyunca gençlere eğitim,
kültür fırsatları sağlayacak bir şeyler yapmak istedi.

Hacı Mehmet Zorlu, 1999 yılında adına kurulan vakıf aracılığıyla, bugün Türkiye’nin geleceğini yaratacak
gençler için çalışmaya devam ediyor.

Kapat
Popüler Aramalar