Kurumsal

CEO Ömer Yüngül

Değerli Paydaşlarımız,
 
Zorlu Grubu olarak; 32 bine yakın çalışma arkadaşımız, tedarikçi, bayi ve iş ortaklarımızı da dahil ettiğimizde 80 bin kişilik ekosistemimizle, global ölçekteki üretim ve hizmet gücümüzle, Türkiyenin önde gelen kuruluşlarından biriyiz. Akıllı ve sürdürülebilir bir yaşam inşa etmek için Grup şirketlerimizle, akıllı ürün, hizmet ve çözümler üreterek değer yaratıyoruz. Dünyanın 160’ı aşkın ülkesine ihracat yapıyor, milyonlarca insanın hayatına dokunuyoruz. Bu gerçekten bizleri mutlu eden büyük bir başarı, aynı zamanda da çok büyük bir sorumluluk… Bu kadar geniş bir paydaş ağını aynı amaç etrafında toplamanın, şirketlerimizin ve kurumsal yapımızın devamlılığı için kritik bir başarı faktörü olduğuna inanıyorum.
 
2018’den bu yana istikrarlı bir şekilde ve kararlılıkla sahiplendiğimiz Akıllı Hayat 2030 stratejimiz doğrultusunda, “sorumlu yatırım holdingi” yaklaşımını benimsiyor, öncü uygulamalarla çevre, sosyal, kurumsal yönetim (ÇSY) alanlarındaki hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz. Bu stratejinin uygulamaya geçirilmesine öncülük eden Sürdürülebilirlik Komitesi’nin başkanlığını yapmış bir yönetici olarak; paydaşlarımız, iş dünyası, toplum ve ülkemiz adına yarattığımız fırsat ve değerlerin en yakın takipçisiyim. Adımızı geleceğe daha da güçlü taşımak ve gezegenimize sahip çıkmak için, yenilikçiliği, inovasyonu ve girişimciliği önceliklendirmeye devam edeceğiz. Veri temelli, yalın ve şeffaf bir yaklaşımla, açık ve net hedeflerimize doğru emin adımlarla, hep birlikte ilerleyecek ve daha fazlasını başaracağız.
 
Grubumuzun kurumsal yapısını adil, sorumlu, şeffaf ve hesap verebilir bir yaklaşımla şekillendiriyoruz. Bu anlayışın stratejik hedeflerimize ulaşmada ve bu doğrultuda şirketimizle paydaşlarımız için değer yaratmada kritik bir yaklaşım olduğuna inanıyoruz. Finansal ve finansal olmayan riskleri bir arada değerlendirerek proaktif çözümler geliştirmeye büyük önem veriyoruz. Bu nedenle, kurumsal yönetim anlayışımızda insan sermayesi, fikri, sosyal ve doğal sermaye gibi finansal olmayan varlıkların yönetimine öncelik veriyoruz. Entegre bakış açısını kurum kültürümüzün ayrılmaz bir parçası haline getirmek için çalışıyoruz.
 
Gelecek için değer yaratacak alanlara odaklanıyoruz.
 
Grubumuzun itibarını daha da güçlendirmeyi, büyümemizi destekleyecek yatırımları önceliklendirmeyi, insan odaklı ekosistemlerle değer yaratan iş ve projeler aracılığıyla etki alanımızı her geçen gün daha da genişletmeyi hedefliyoruz.
 
Bugün Zorlu Grubu, en büyük gücünü öncelikle insan kaynağından sonra da üretim ve ihracattan alıyor. En kuvvetli kaldıracı ise sürdürülebilir ve yenileyici iş modelleri. Gururla altını çizmeliyim ki insanların hayat kalitesini iyileştirmek üzere sunduğumuz tüm ürün, hizmet ve akıllı çözümlerin temeli, geliştirdiğimiz inovatif ve öncü teknolojilere dayanıyor.
 
Grup şirketlerimizin arasındaki sinerjiyi artırmaya önem veriyoruz. Tekstil, enerji ve beyaz eşyadan tüketici elektroniği, elektromobilite, maden ve gayrimenkule, tüm şirketlerimiz sinerji içerisinde çalışıyor. Akıllı Hayat 2030 sürdürülebilirlik stratejimiz doğrultusunda büyüme planımız ise çok açık. Hızlı büyüme potansiyeli yüksek, gelecekte sürdürülebilir değer yaratacak alanlara odaklanıyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz sektörlerdeki odak alanlarımızı güçlendirerek, yenilikçi işlere yatırım yapmaya devam ediyoruz.
 
Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Financein Türkiye’nin En Değerli Markaları” sıralamasında 3. konumdaki Vestel markamızla, teknolojinin gücünü tüm değer zincirine entegre ederek insana odaklanan ürün dönüşümleri gerçekleştiriyor, sürdürülebilir bir geleceğe ulaşmak için son teknolojiye sahip yeni nesil ürünlerimizi müşterilerimize sunuyoruz. Elektrikli araçlar için şarj cihazları başta olmak üzere farklı komponentleri üreterek birçok elektrikli araç üreticisinin bu konudaki ihtiyaçlarını tedarik ediyoruz. Elektrikli araçlar için ürettiğimiz AC ve DC şarj cihazlarıyla, Türkiyede ve dünyada bu altyapının gelişmesine katkı sağlıyoruz.
 
Türkiyenin jeotermal enerji alanındaki toplam kurulu gücünün %20sini tek başına karşılayan Zorlu Enerji ile aynı zamanda rüzgar ve hidroelektrik santralleriyle daha yeşil bir dünyaya katkı sağlıyoruz. Zorlu Enerjide yenilenebilir enerji üretiminin yanı sıra yeni projeler üzerinde çalışıyoruz. Enerji depolama ve batarya sistemlerine yönelik yatırımlar yapıyoruz. Ayrıca evlerde ve ticari alanlarda kullanılan depolama bataryalarını üretmek için de çalışmalarımız devam ediyor. ZES markasıyla Türkiyenin dört bir yanına kurduğumuz şarj istasyonlarıyla pazar lideri konumumuzu koruyoruz. electrip markasıyla da Güney ve Doğu Avrupa pazarlarında büyümek için yatırımlarımızı sürdürüyoruz.
 
Sürdürülebilir ve akıllı tekstillerde Türkiye’de öncü gruplardan biriyiz. Avrupa’nın ev tekstilinde lider üreticisi Zorluteks ve Avrupa’nın en büyük entegre polyester iplik üreticilerinden biri olan Korteks ile teknoloji yatırımlarımızla bir yandan verimliliğe odaklanırken bir yandan da döngüsel üretimde dünyada öncü işlere imza atıyoruz. Uzun yıllardır sahip olduğumuz bilgi ve deneyimi, esnek ve çevik üretim yapımızla sentezliyor; dünyanın önde gelen inovatif iş ortaklarından biri olarak sektöre ilham olacak yenilikçi ürünlerle müşterilerimize yüksek katma değer sunmak için çalışıyoruz.
 
Grup şirketlerimizden Meta Nikel ile sürdürülebilir madencilik disiplini içinde, Ar-Ge, teknoloji ve inovasyona dayalı yeni nesil bir madencilik anlayışıyla geleceğin hammaddelerini üretiyoruz. Elektrikli araçların bataryalarında da kullanılan nikel ve kobaltın katma değerli formlarını Türkiye ekonomisine kazandırıyor, elektromobilite alanındaki oyun kuruculardan biri olma rolümüzü pekiştiriyoruz.
 
Gayrimenkulde yeni nesil akıllı ve sürdürülebilir yaşam alanları yaratmak önceliğimiz. Bunun en güzel örneklerinden biri de Türkiye’nin ilk 5 fonksiyonlu “karma kullanımlı” projesi olan Zorlu Center. Ziyaretçi deneyimine odaklı yaklaşımıyla öne çıkan Zorlu Center ile inovasyon kültürünü teknolojiyle şekillendiriyor, sürdürülebilirlik temelli kazanımlar sağlayan akıllı proje ve uygulamalarla insanların hayatını kolaylaştıran yenilikçi yaşam alanları sunuyoruz. Zorlu Center’da yer alan, Avrupa’nın en büyük ve donanımlı performans sanatları merkezleri arasında yer alan Zorlu Performan Sanatları Merkezi ile Türkiye’nin kültür ve sanat hayatına yön veriyoruz. Ulusal ve uluslararası kültürel işbirlikleri, seçkin kurum ve sanatçılarla olan ortak çalışmalarıyla sanatseverler için özgür, yaratıcı, dönüştüren ve geliştiren bir sahne yaratıyor, sektörünün sürdürülebilirliğini sağlamak üzere yol gösterici bir rol üstlenmeye devam ediyoruz.
 
Zorlu Grubu olarak kurucu ortakları arasında yer aldığımız Türkiyenin akıllı cihazı Togg aracılığıyla da ülkemizdeki elektrikli araç ekosisteminin dönüşümüne katkıda bulunuyoruz.
 
Eşit, kapsayıcı, adil ve akıllı bir gelecek için çalışıyoruz.
 
Zorlu Holding olarak, faaliyetlerimizi Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı (SKA) rehber alan Akıllı Hayat 2030 sürdürülebilirlik stratejimiz doğrultusunda eşit, kapsayıcı, adil ve akıllı bir gelecek için benimsediğimiz “sorumlu yatırım holdingi” anlayışıyla yürütüyoruz. Yenileyici iş modellerine ve insan odaklı ekosistemlere yatırım yapıyor, radikal işbirliklerini ve inovasyonu destekliyoruz. Çevre, sosyal ve kurumsal yönetim prensiplerine uygun olarak belirlediğimiz 2030 ve 2050 hedeflerimiz doğrultusunda ilerliyoruz.
 
Yenileyici iş modelleriyle toplumsal ihtiyaçları doğayla uyum içinde sürdürülebilir sistemler kurarak karşılamak için çalışıyor; iklim krizi ve döngüsel ekonomi alanlarında ekosistemi dönüştürmeyi amaçlıyoruz. Sorumlu üretim ve tüketim prensiplerini sahiplenen bir Holding olarak, “Net Sıfır Emisyon” ve “Döngüsellik” odaklı hedeflerimiz bulunuyor. 2030 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşmayı hedefliyoruz. 2050 yılına kadar bu hedefi tüm değer zincirini kapsayacak hale getireceğiz. Atıklarımızı ise 2030'a kadar %50 azaltmayı, 2050'ye kadar sıfır atık noktasına ulaşmayı hedefliyoruz. 2030'a kadar kullandığımız suyun %50'sini, 2050'ye kadar %100'ünü geri kazanmayı amaçlıyoruz. Net sıfır vizyonumuz doğrultusunda ise yeşil dönüşümün parçası olmak için, 2024te de önemli adımlar atıyoruz, atacağız. Hedefimiz yarattığımız etkiyle karbonsuz bir yaşamın inşasına katkıda bulunmak.
 
İnsan odaklı ekosistemler yaklaşımıyla paydaş önceliklerini gözetmek, çalışan mutluluğu, işin geleceği, kapsayıcı değer zinciri ve toplumsal yatırım alanlarında ortak değer yaratmak için çalışıyoruz. Bu alanlarda lider olmak ve tüm sektörlerimizde çalışanların en çok tercih ettiği şirket olmak gibi temel hedeflerimiz doğrultusunda emin adımlarla ilerliyoruz. Kapsayıcılık ve çeşitliliği iş süreçlerimizin ve toplumsal yatırımlarımızın merkezine konumluyoruz. 2030'a kadar %100 sürdürülebilir tedarik zinciri de koyduğumuz hedefler arasında yer alıyor. Sosyal yatırımlarda öncü olma misyonuyla, Grup olarak her yıl FAVÖK’ümüzün %1’ini Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na katkı veren çalışmalara ayırıyoruz. Bu kapsamda nitelikli eğitim, toplumsal cinsiyet eşitliği ve sosyal inovasyon gibi odak alanlarımızda yarattığımız toplumsal etkiyi daha da güçlendirmek için çalışıyoruz.
 
2015 yılından bu yana, kadınların, tüm sektörlerde ve her düzeyde, ekonomik yaşamın içinde daha çok yer alabilmelerini ve güçlenmelerini hedefleyen Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nin (UNWep's) imzacıları arasında yer alıyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliği başlığı altındaki çalışmalarımızı Eşit BiHayat yaklaşımımız çerçevesinde geliştirmeye devam ediyoruz. Kapsayıcılık ve çeşitlilikten beslenen bir kurum kültürünü pekiştirmek ve iş dünyası başta olmak üzere toplum genelinde eşitliği sağlamak üzere hazırladığımız Eşit Bi'Hayat Manifestosu'nu kendimize rehber alıyoruz.  Başta çalışma arkadaşlarımız olmak üzere tüm paydaşlarımızın konuyla ilgili bilgi ve farkındalık seviyesini artıracak uygulamaları hayata geçiriyoruz. Ülkemizde toplumsal cinsiyet dengesinin sağlanması adına çalışan sivil toplum örgütlerini ve inisiyatifleri destekliyoruz.
 
Nitelikli eğitim alanında gençlere sağladığımız bursların yanı sıra günümüz yetkinliklerine sahip olmaları adına yürütülen programların ve inisiyatiflerin paydaşı oluyoruz. 2015’ten bu yana MZV-MEF YetGen 21. Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı’nın ana paydaşı olmaya devam ediyoruz. Bununla birlikte yeni nesillere ve onları yetiştirmede kritik öneme sahip çok değerli öğretmenlere fayda sağlamak için çalışıyoruz. Bu kapsamda 10 yıl boyunca paydaşı olduğumuz Eğitim Reformu Girişimi’nin yürütücülüğünü üstlendiği Öğretmen Ağı ile öğretmenlerin yetkinliklerinin pekiştirilmesi amacıyla kurgulanan YetGen Öğretmen Eğitimi Programı’nın destekçisiyiz.
 
Toplumsal, çevresel ve kültürel meselelere sürdürülebilir ve yenilikçi çözümler üretmek üzere sosyal girişimcilerin, değişim öncüsü gençlerin ve etki ekosisteminin gelişimine katkı sağlamayı amaçlayan sosyal inovasyon platformu imece’nin kurucu ortakları arasında yer alıyoruz. 2016 yılından bu yana imece’nin yürüttüğü etki odaklı girişimcilik ve gençlik programlarına destek sağlıyoruz.
 
Sevgili Paydaşlarımız,
 
Grubumuzun tüm şirketleri, en iyiye ve en yeniye imza atmaya odaklanarak ülkemiz için değer üretiyor. Sunduğumuz ürün, çözüm ve hizmetlerle insanların hayat kalitelerini iyileştirmelerine ve gelecek adına yeni umutlar yeşertmelerine vesile olmayı hedefliyoruz.
 
Sağlam kurumsal yapımız, yatırım portföyümüz, ihracat odaklı şirketlerimiz, üretim gücümüz, teknolojik üstünlüğümüz ve yenilikçi kültürümüz sayesinde sürdürülebilir değer yaratarak büyümeye devam edeceğiz.
 
Ülkemizi daha aydınlık yarınlara hep birlikte ulaştıracağımıza inancımız tam. Samimi ve hedef odaklı yaklaşımımıza güvenen, büyüme yolculuğumuzda bize eşlik eden tüm paydaşlarımıza, Zorlu Grubu adına teşekkürlerimi sunuyorum.
 
Saygılarımla,
 
Cem Köksal
CEO
Zorlu Holding

Kapat
Popüler Aramalar